X
تبلیغات
زولا
وفات سلمان فارسی - اندیشه بان
جایی برای پاسداری از اندیشه
وفات سلمان فارسی
جمعه 29 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 21:30 | نوشته ‌شده به دست علی‌رضا آقااحمدی

وفات سلمان فارسی ( هشتم صفر سال 35 هجری قمری - 1402 سال پیش)

1. سلمان فارسی، از صحابه بزرگ پیامبر اسلام بود که در سال 35 هجری قمری درگذشت. نام اصلی او روزبه بود که پس از اسلام آوردن، رسول خدا نام سلمان را برای او برگزید. روایات مختلف، مکان تولد او را اصفهان، فارس یا خوزستان نام برده اند. هم چنین مذهب نخستین او نیز طبق روایت های مختلف، زرتشتی، مزدکی یا مانوی بوده است.

2. درباره گذشته سلمان و پیش از اسلام آوردنش اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما آن چه از مجموع روایات  و شواهد تاریخی برمی آید آن است که او دوران نوجوانی و جوانی خود را صرف یافتن حقیقت و دین برتر کرده است.ابتدائا آیین های ایران باستان، زرتشتی، مزدکی یا مانوی را برگزیده و بعدتر به مسیحیت گرایش پیدا کرده و در این دوران سفرهای حقیقت جویانه خود در خاورمیانه را آغاز کرده است.

شاید صرف جوانی و عمر در راه رسیدن ب حقیقت، آن هم با سفرهای طاقت فرسا و با حداقل امکانات آن روزگاران، هزینه سنگینی بود که سلمان با پرداخت آن توانست به مقامات والایی برسد.

3.آخرین آموزگار مسیحی او، وعده آمدن پیامبری را از ناحیه حجاز به او داده بود و همین موضوع سلمان را راهی سفری از شام به حجاز کرد. او در مسیر توسط قبیله بنی کعب اسیر، و به فردی یهودی از قبیله بنی قریظه یثرب ( مدینه) فروخته شد.

4. پس از هجرت محمد(ص) به مدینه و در همان سال اول هجرت، سلمان او را می بیند و نشانه های آموزگار مسیحی را در او می یابد و اسلام می آورد. رسول خدا و یارانش به او کمک می کنند تا بهای خود را پرداخته و آزاد شود.

دو نکته در این موضوع نهفته است. یکی آزادمنشی سلمان در پذیرش حق، و دیگری عدم استفاده از زور توسط مسلمانان برای آزادی او،

همچنین بجاست به کمک این واقعه، شایعه "تاثیرگیری محمد از سلمان در خلق قرآن" نیز پاسخ داده شود. سلمان سیزده سال پس از بعثت پیامبر او را در مدینه دید، حال آن که اکثر داستان های قرآن در مکه و غیاب سلمان بر محمد نازل شده بود. بنابراین نسبت دادن قرآن و داستان هایش به سلمان فارسی صحیح نمی باشد.

5. در سال پنجم هجرت و در جنگ احزاب، بنا به پیشنهاد سلمان، پیامبر دستور به حفر خندق در اطراف مدینه می دهد که تاکتیکی جنگی و متعلق به ایرانیان بود؛ همین اقدام باعث کمک زیادی به مسلمانان شد. هم چنین ایده استفاده از منجنیق در نبرد طائف را نیز به سلمان نسبت داده اند.

احترام  پیامبر و مسلمین به علم سلمان که موضوعی فرادینی بود از نکات جالب توجه این قضایا می باشد.

6. امتیازات فراوان سلمان، منجر به آن شد که میان مهاجرین و انصار برای مصادره این شخصیت اختلاف بیفتد. در این هنگام بود که پیامبر خدا، سلمان فارسی را نه مهاجر و نه انصار، بلکه از اهل بیت خود دانست.

نقض قبیله گرایی و نژادپرستی به کرات در سیره نبوی مشاهده می گردد.

7. در حمله به ایران، سلمان یکی از فرماندهان لشکر اسلام بود و در فتح مدائن نقش بسزایی داشت. او در زمان عمر بن خطاب و تا  اواخر عمر استاندار مدائن بود. روایت است او تمام سهم خود از بیت المال را صدقه می داد و از طریق زنبیل بافی زندگی خود را می گذرانید.

یکی از شبهات موجود در این باب مربوط است به "خیانت و جنایت سلمان نسبت به ایرانیان". باید توجه داشته باشیم که به واسطه مخالفت سلمان با سقیفه، او از چهره های مغضوب خلیفه بود و همراهیش با سپاه اسلام و فرمانداریش بر مدائن، تحت فشار علی بن ابیطالب و برای جلوگیری از افراط و خونریزی سپاهیان مسلمان انجام شد. همان گونه که به شهادت تاریخ، شهرهای مدائن و تیسفون بدون خونریزی از تسلط حکومت فاسد، اشرافی و مستبد ساسانی خارج شدند که این امر به تدبیر سلمان فارسی بوده است.

8. درباره سن و وفات سلمان روایات متفاوتی موجود است؛ اما قریب به اتفاق آن ها از عمر طولانی او و درگذشتش در سال های خلافت عثمان یا بعد از آن  و در شهر مدائن خبر می دهند. روایت است که حضرت علی (ع) خود را از مدینه به مدائن رساند و او را غسل داد و کفن کرد و بر او نماز خواند.
+ در ذکر وقایع فوق، از منابع زیراستفاده شده است:

سیره نبوی ابن هشام - تاریخ طبری - شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید. و نیز سایت های ویکی شیعه و شایعات.

++ این وب سایت از هر دو آدرس Andisheban.ir و Andisheban.blogsky.com قابل دسترسی است.

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
نظرات (1)
پنج‌شنبه 17 دی‌ماه سال 1394 ساعت 18:30
سلام...!عه خیلی خوب بود من اینو نیدونستم که شایعه س که سلمان فارسی توی قرآن و کمک به حضرت محمد نقشی نداشته!
بهرحال خیلی خوب بود
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
کمک پیامبر که بوده ب هرحال.منتها این ک بگیم نویسنده پنهان قرآن بوده درست ب نظر نمیاد
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
 
تقویم
اسفند 1396
شیدسچپج
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
آمار
بازدیدکنندگان : 48086