جایی برای پاسداری از اندیشه
تغییر
یکشنبه 8 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 19:30 | نوشته ‌شده به دست علی‌رضا آقااحمدی | ( 2 نظر )
در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد                                      حالتی رفت که محراب به فریاد آمد
باده صافی شد و مرغان چمن مست شدند                      موسم عاشقی و کار به بنیاد آمد
بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنوم                                شادی آورد گل و باد صبا شاد آمد

جرقه های تغییر رو می تونیم تو این شعر حافظ به وضوح ببینیم.نمازگزارِ مطیع، با عشق، محراب رو به بازی می گیره و از اون فراتر میره.مرغ های وابسته به چمن با مستی شون، هوای پرواز به سر می برن.انگار اوضاع کل کائنات با عشق بوی بهبود می گیره و با شادی و مستی آمیخته میشه.
زندگی همه ما پر از فرازها و نشیب هاست.پر از خوشی ها، ناخوشی ها و خنثی بودن ها.اون چیزی که به عمر ما ارزش می بخشه تنها و فقط تنها خوشی حال ماست.حسرت دردناک لحظه ی وداع،فقط با یادآوری خوشی ها تسکین پیدا می کنه.اما خوشی مترادف شادی نیست.چه بسا خوشی ای که در حالت غم به آدم دست میده.آسودگی خاطر حتی با وجود کوهی از درد هم ممکن و محتمله.
تغییرات انسانی رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد.یکی تغییراتِ "خواسته" و دیگری تغییرات "ناخواسته".هرکدوم از این تغییرها هم می تونن مطلوب یا نامطلوب باشن.اول درباره تغییراتِ خواسته صحبت می کنیم و بعد از اون درباره تغییرات ناخواسته.
خیلی وقت ها روزامون درگیر ناخوشی یا بی تفاوتی میشه و بالتبع حس جدیدی به نام "بی انگیزگی" تو دلامون تولید میشه.انگار تو یه باتلاقی گیر کردیم و ثانیه ها رو می شمریم تا لحظه ی آخر برسه.نیاز به تغییر رو از عمق وجودمون حس می کنیم ولی ناامیدانه منتظر میشیم تا "این نیز بگذرد"؛ اما غافل از این که اون چیزی که می گذره عمر ماست که با سرعت فیتیله ش می سوزه.تو این موراد تغییر حیاتیه.
تو یه سری موارد، تغییر باید خیلی ضربتی و فوریتی باشه.یعنی باید تمام معادلات ذهنی مون رو کنار بذاریم و دفعتاً ضربه مهلک رو به ناخوشی ها وارد کنیم و توانشونو بگیریم. شکل این ضربه،مساله به مساله فرق داره.مهم ترین عامل تو این مواقع اینه که بعد از قطعی کردن تصمیممون،خیلی سریع دست به کار شیم و اونو به مرحله عمل برسونیم.دو دو تا چهار تا کردن تو این موارد، بیشتر از اون که مفید باشه،مضره و باعث فرسایش میشه.
تو یه سری موارد دیگه، تغییر باید کاملا آهسته و پیوسته باشه وگرنه نتیجه ی خوب و موندگار نمیده.باید کاملا حساب شده و بابرنامه پیش بره و تو هر مرحله با تامل و بازخورد گرفتن از قبل همراه باشه.تو هرقدمی که داریم تغییر رو ایجاد می کنیم، شرایط گذشته،حال و آینده رو در نظر بگیریم و در صورت لزوم نقشه های تغییر رو تغییر بدیم. تو این مواقع اگه بخوایم ضربتی عمل کنیم،شاید نتیجه هم بگیریم در کوتاه مدت، ولی به احتمال بسیار زیاد در بلندمدت بازگشت به عقب خواهیم داشت.
بعضی تغییرات دیگه هم هستن که گاهی میان سراغ آدم؛ "تغییر به سمت بدی ها"ممکنه تو شرایط خاصی دامنگیرمون بشه.تو یه حالت بحران روانی،یا مثلا تو حالت انتقام و یا کلا تو یه حالت ناهنجار روحی،وسوسه تغییر به بدی پیش رومون جولان میده.خیلی هوشمندانه باید چشممون رو به این وسوسه ها ببندیم؛ که اگه نبندیم بعد از خروج از بحران روحی مون، تازه می فهمیم تو چه منجلابی گیر افتادیم.
در مقابل همه تغییرات بالا، یه سری تغییرات هم هستن که ناخواسته اتفاق می افتن.بنا به تغییرات تجربیاتمون، شرایط محیطی مون، تغییر اولویت هامون و خیلی از عوامل دیگه، ناخواسته و نامحسوس دچار تغییر میشیم.بخش زیادی از این تغییرات اجتناب ناپذیره.چه تغییرات مثبت و چه تغییرات منفی.مهم ترین هنری که تو این موارد باید به خرج بدیم اینه که خودمونو از قالب ها جدا و به زندگی مون از بالا نگاه کنیم.اشتباهات گذشته مون رو متناسب با همون زمان و شرایط و حال و احوال تفسیر کنیم و دچار افسردگی نشیم.موقعیت فعلی مون رو شناسایی کنیم و ببینیم ته مسیری که داریم میریم کجاست.خیلی وقتا انقدر از "نهایت" غافلیم که تو اون دید از بالا، زندگی مون خیلی مضحک به نظر میاد.یادآوری کردن مقصد می تونه رنگ و بوی زندگی رو از اساس متحول کنه.
چاپ این مطلب: کلیک کنید

 
تقویم
اسفند 1396
شیدسچپج
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
آمار
بازدیدکنندگان : 48769